O koučování
Co je to koučink
Kouč vám pomůže najít a nastavit si váš cíl. Společně identifikujete skrytou překážku. A naučíte se ji překonat.
Hledání, řešení a růst
Koučink je proces hledání a realizace řešení problémů skrze objevování skrytých míst v mysli člověka, rozbíjení neužitečných myšlenkových vzorců, objevování nových možností, posilování sebedůvěry a využívání potenciálu jedince na maximum.
Koučink není terapie
Koučování není terapie. Koučink se nesoustřeďuje na problém, zaměřuje se na cestu vpřed. Nehledá důvody ale způsoby. Je to dynamická metoda, soustřeďující se na rychlý pokrok. Proto ale nemůže být tak „něžná“ jako terapeutické metody. Klient během koučovacího rozhovoru odvádí velký kus práce.
Žádné rady a osobní zkušenosti
Koučování není o rozdávání rad a předávání osobních zkušeností. Rady jsou neúčinnou formu pomoci. Proto není třeba se omezovat pouze na věkově blízkého kouče – protože ten ví o čem mluvím. Mnohem mladší nebo starší kouč než jste vy vám pomůže stejně dobře. V koučinku se osobních zkušeností k rozdávání rad nevyužívá. Koučové většinou nejefektivněji pomáhají v tématech, která jsou jim cizí.
Metodika, systemické otázky a NLP techniky
Kouč vzdělaný v systemickém a NLP koučinku klientovi nepomáhá pomocí porozumění a rad, ale pomocí pokládání metodických otázek a provázením speciálními technikami založenými na poznatcích vědy o neuroplasticitě mozku a psychologické teorii systémů.
Není koučink jako koučink
Mezi jednotlivými kouči je velký rozdíl. Bohužel se nedá říci, že cena rovná se kvalita. Je několik koučovacích metodik a ty se liší náročností a účinností. V Česku se nejvíce setkáte s tzv. GROW modelem. To je základní koučovací škola, která pracuje převážně na vědomé úrovni. Oproti moderním metodám tak má významnou nevýhodu, protože většina překážek má svůj kořen v nevědomí. Z tohoto důvodu využívám moderní koučovací metody systemiku a NLP, které dokáží s nevědomím člověka výborně pracovat.
Základním předpokladem filozofie koučinku je, že člověk má v sobě obrovské množství skrytého potenciálu, které nevyužívá a programů, které mu znemožňují najít řešení.
Koučink pomáhá potenciál odblokovat, využít na maximum a programy obejít.
Nevyužitý potenciál vzniká selektivním vnímáním našeho mozku.
Lidský mozek zpracovává každou sekundu našeho života 37 GB informací. Všechny tyto informace, a z nich odvozené poznatky, máme někde v sobě. Vědomá část našeho mozku však není schopna s takto velkým množstvím informací pracovat. A tak veškerou tuto komplexitu redukuje na 3-6 vjemů, které vědomě vnímáme. Zbytek informací je však stále někde uložen, jen k nim většinou nemáme přístup. Koučink je metoda, která umožňuje tyto ztracené zdroje zpřístupnit a využívá je při hledání a nastavování řešení našeho problému.
Druhým omezením mozku, které koučink napravuje, jsou myšlenkové návyky.
Mozek si časem vytvoří návyky, kterými rutinně funguje. Jsou to způsoby, jakými člověk vnímá svět kolem sebe i uvnitř sebe a jak na tento svět reaguje – jak se chová. Mozek tím šetří energii, ale omezuje tím možnost změn a schopnost nalézat řešení problémů.
Koučování pomáhá myslet za hranici těchto návyků a návyky měnit. Díky tomu člověk často získává úplně nový pohled na situaci, uvědomí si nové skutečnosti, změní se jeho prožívání i chování.
Třetím omezením, se kterým koučink pracuje, je nepodložené předjímání a pokřivené vnímání.
S myšlenkovými návyky souvisí zkratkovité vyhodnocování toho, co se děje. To způsobuje pokřivené vnímání situace a neadekvátní reakci. Kvůli tomu můžeme prožívat trápení i v situaci, kdy bychom nemuseli a samozřejmě to může ovlivňovat i výkon ve sportu nebo profesi. Koučink toto pokřivené vnímání odhaluje a napravuje s často nečekaně významným efektem pro situaci klienta.
Koučink nalézá skryté bariéry vytvořené omezeními našeho mozku a mobilizuje schopnosti k jejich překonání.
S čím může koučink pomoci
Koučink slouží k rozvoji, k překonání problémů, ke zlepšování sebe, života, výkonu, k hledání cesty, to znamená – k dosažení změn.
Koučink pomůže každému
Není žádná oblast života, odvětví, ani sport, kde by se pomocí koučování nedalo dosáhnout zlepšení.
Staří, mladí, manažeři, prodavačky, sportovci, tápající i usilující, nadšení i zkroušení. Všichni jsou ovlivněni vzorci myšlení a chování, které koučování pomáhá přenastavit žádoucím způsobem.
Pro inspiraci uvádím obecná zadání, s kterými lidé do koučování přicházejí.
Příklady koučovacích témat
- Zvýšit svůj výkon.
- Zbavit se nervozity a stresu.
- Být šťastnější.
- Stanovit si cíle.
- Zbavit se zlozvyku.
- Dosáhnout zásadní změny.
- Změnit to, co vás trápí.
- Dosáhnout svých snů.
- Připravit se na schůzku, rozhovor, jednání, pohovor.
- Naplánovat a zrealizovat složitý projekt.
- Chci zlepšovat svůj sportovní výkon.
- Nedaří se mi při zápase jako při tréninku.
- Mám strach, že to zkazím.
- Špatně snáším tlak.
- Najít řešení specifické situace.
- Často dělám stejnou chybu.
- Nevím, jakou dělám chybu.
- Špatně se mi hraje se spoluhráčem.
- Neumím dobře hrát proti specifickému soupeři.
- Nebaví mě trénovat.
Přejít na sekci sportovní koučink »
- Nespokojenost.
- Chci životní změnu.
- Vztahy a rodina.
- Potřebuji najít cíl.
- Nemohu se rozhodnout.
- Stres.
- Chci se naučit jazyk.
- Chci se odnaučit kouřit.
Přejít na sekci životní koučink »
- Jsem vystresovaný.
- Nestíhám.
- Nedaří se mi vyřešit problém.
- Potřebuji poradit s jedním kolegou.
- Chci se připravit na důležitou schůzku.
- Potřebuji zvýšit seběvědomí/koncentraci/asertivitu.
- Mám projekt, který si potřebuji rozplánovat.
Přejít na sekci profesní koučink »
- Nevím, co studovat/co po škole.
- Nervozita při zkoušce.
- Nestíhám.
- Škola mě nebaví.
- Nedaří se mi.
- Stres.
- Chci se připravit na zkoušku.
- Nemůžu se soustředit.
Přejít na sekci koučink studentů »
Koučink vám pomůže kdykoliv máte nějaký problém, nebo chcete něčeho dosáhnout.
Průběh spolupráce
Žádné časové limity
Nestanovuji žádné pevné časové limity. Sezení budou různě dlouhá dle potřeby, průběhu a energie klienta. Obvykle však končí dokončením jednoho koučovacího procesu. Když je klient vyčerpaný, je někdy nutné rozhovor předčasně ukončit a odložit, aby únava neovlivnila výsledek.
Průměrně 40 – 90 minut
Jedno mé koučovací sezení trvá většinou 40 – 90 minut.
Posun již po 1 sezení
Po každém sezení, kdy je dokončen koučovací proces je v životě klienta dosaženo konkrétní změny a posunu směrem k cíli. Nezřídka se stává, že již po jednom sezení má klient vyřešeno.
Průměrně 1 – 4 sezení
Délka spolupráce s klientem se liší dle náročnosti zadání a pohybuje se mezi 1 – 9 sezeními. Většina zadání je vyřešena během 1 – 4 sezení.
Průběh koučování
Zadání
Nejdříve se domluvíme na spolupráci. Kontaktujete mne, ideálně skrze formulář a sdělíte mi své základní zadání.
Vhodnost koučování
Posoudím, zda-li je pro vás koučování užitečné, případně doporučím jiného odborníka, budu-li ho znát. Domluvíme si čas a místo sezení.
Cíl
Na začátku sezení si vyjasníme očekávání a nastavíme pravidla. Poté začne samotný rozhovor. Ten obvykle začíná stanovením cíle.
Rozbor
Následovat bude mnoho otázek, občas velice nezvyklých, pátrání po motivaci, zdrojích, potřebách, cestě, změně, krocích; reflektování, vzpomínání, interpretace, plánování, a pod. Neočekávejte, že vám budu dávat rady. To lze jen zřídka a specifickým způsobem. Je pravděpodobné, že se společně pustíme do nějaké speciální techniky z oblasti NLP, abychom podpořili váš koučovací proces.
Skrytá změna a krokování
V průběhu rozhovoru se propracujeme ke skryté změně, kterou potřebujete provést. Tu odhalíme. Nastavíme si kroky, které vás k ní dovedou. Bude-li to užitečné projdeme spolu některou z dalších NLP technik, která vám dá k dispozici extra nástroj pro usnadnění vaší práce i po koučovacím sezení.
Zaměření pozornosti
V závěru si stanovíme úkol, který vám bude po našem sezení pomáhat a zaměřovat vaši pozornost žádoucím směrem, a který se mnou budete po sezení moci sdílet a konzultovat. Zhodnotíme náš rozhovor a domluvíme se na dalších krocích.
Follow up
Po rozhovoru zůstaneme v pravidelném kontaktu. Případně se domluvíme na dalším sezení. To by mělo proběhnou s odstupem minimálně jednoho týdne, aby nové vzorce a skutečnosti mohly usadit. Drobná pomoc jako upevňování kinestetických kotev nebo kruhu dokonalosti lze provádět i s výrazně kratšími rozestupy.
Životní koučink
Dá vám řešení pro každou životní situaci. A pomůže na cestě ke změně.
Popsat životní koučink uspokojivě v pár větách je předem prohraná bitva. Využití koučovacích technik je stejně různorodé jako životní situace, ve kterých se ocitáme.
Ať už jde o velké či malé životní změny, nebo jen touhu po nich, problémy ve vztazích partnerských či rodinných, stres, nejistotu, nebo různorodé projekty. Kouč vám vždy podá pomocnou ruku, pomůže najít motivaci a řešení. Poté vás podpoří při realizaci a pomůže s dotažením změn do konce.
Kdybyste si z mého webu měli odnést jen jednu věc, pak to, že pro každou nesnadnou životní situaci má koučování v rukávu kartu. Spolupráce s koučem vám může opravdu změnit život. Níže se můžete podívat na příklad jedné z technik životního koučinku.
Příklad techniky: kruh života vám změní život
Výsledkem kruhu života je jasná představa o tom, kde teď jste, čeho chcete dosáhnout a na čem potřebujete zapracovat.
Navazující techniky vám dají odpověď na to, jak svých cílů dosáhnout. Poté vám pomohou vytvořit plán a dotáhnout úkoly do konce tak, aby se potřebná změna ve vašem životě skutečně stala.
Kruh života je systematické asistované zhodnocení vaší současné situace. Spolu s koučem stanovíte oblasti, ze kterých se váš život skládá. Poté definujete, jak spokojení s jednotlivými oblastmi jste. Zhodnotíte, v jaké oblasti potřebujete udělat pokrok. Kouč vám poté pomůže zjistit, co je třeba udělat, aby se pokrok stal. Nakrokujete si společně plán. Brání-li vám v pokroku vnitřní překážka, kouč vám ji pomůže pomocí vhodné techniky překonat.
Na konci máte k dispozici mapu svého současného života, stanovený cíl, konkrétní plán, odvahu a nástroje pro jeho realizaci.
Vyřešíte problémy
Ať máte jakýkoliv problém, v pozadí vždy stojí jeho skrytá příčina. Tu koučování pomáhá odhalit a překonat. Kouč vám pomůže nalézt a nakrokovat cestu z jakýchkoliv obtíží. Představte si, že krok za krokem přesně víte, co dělat, abyste se z obtíží dostali, máte k tomu odvahu a na své straně důvěrného podporovatele s kapsou plnou triků.
Naleznete spokojenost
Člověk však nemusí vždy cítit nějaký problém. Jen mu v životě něco chybí, není s ním spokojený. Ať už víte, co to je, nebo ne, koučování vám pomůže chybějící element nalézt a dosáhnout jej, nebo odstranit to, co vám ve spokojenosti brání.
Uděláte změnu
Spousta z nás v životě cítí, že potřebuje udělat změnu, ale má z ní strach. Přesně pro takové případy je koučování ideální. Představte si, jak na konci jednoho koučovacího sezení odcházíte s konkrétním plánem, plni energie, odvahy, vyzbrojeni pomůckami, jak svůj strach překonat, když vás přepadne, vidinou, jak se váš cílí mění ve skutečnost a na telefonu máte vřelého pomocníka, který vás postrčí, kdykoliv budete potřebovat. O tom je koučování.
Dokážete víc
V každém, i tom nejobyčejnějším člověku, je skrytý potenciál. To je fakt, který dala koučovací věda světu. Přijďte ho objevit a zlepšit svůj život.
Sportovní koučink
Získáte náskok před ostatními. Zlepšení fyzického výkonu, techniky i herní inteligence.
Koučování zaměřené na komplexní podporu ve sportu. Umožňuje kontinuální zvyšování výkonu i pomoc s konkrétními problémy a situacemi.
Mnozí vrcholoví sportovci si uvědomují, že „hlava“ zásadním způsobem ovlivňuje výkon i trénink. Proto začínají spolupracovat s kouči, kteří jim s jejich vnitřní hrou pomáhají. Sportovci tak získávají náskok před ostatními, kteří tuto oblast opomíjí. Příkladem může být fotbalista Christino Ronaldo a technika zvaná „kinestetická kotva“.
Příklad techniky: kinestetická kotva a Christiano Ronaldo
Postoj Christiana Ronalda při trestném kopu je velice pravděpodobně projevem koučovací techniky zvané kinestetická kotva.
Ta umožňuje dostat se do ideálního rozpoložení a to na zavolanou. Lze si na zavolání navodit jakékoliv představitelné nastavení mysli: soustředění, uvolnění, nabuzenost a podobně.
Představte si, že je 90 minuta a váš tým potřebuje vstřelit branku. Dojde k faulu a nařízení trestného kopu. Je jen na vás, jestli váš tým zvítězí a nebo ne. Všichni diváci se na vás dívají, již jste jeden trestňák pokazili. Cítíte tlak, nemůžete se pořádně soustředit. Co byste dali za to, kdybyste se mohli na zavolanou uklidnit, zahnat nervozitu a dostat do plného soustředění a pohody. To přesně a mnohem více i pro jiné situace vám koučování a nástroj kinestetická kotva nabízí.
Kinestetická kotva funguje na principu přiřazení požadovaného nastavení mysli k signálu. Signálem může být třeba zatnutí pěsti, stisknutí ušního lalůčku, postoj a podobně. Sportovci pak stačí spustit předem vybraný signál (zatnout pěst nebo zaujmout specifický postoj jako Ronaldo) a mysl se mu začne ihned nastavovat požadovaným způsobem, například se zklidňovat.
Vraťte se zpět k trestnému kopu. Je to jen na vás, cítíte tlak a špatně se soustředíte. Ale v záloze máte kouče a kinestetickou kotvu. Spustíte pro své tělo připravený signál – zatnutí pěsti. Nervozita ihned odchází a nahrazuje ji klid. Druhý signál – překřížení prstů. Navozujete si plné soustředění. Rozbíháte se, střílíte a dáváte rozhodující gól. Ve zprávách se zmiňují o vašem fantastickém trestném kopu. Příště již máte více sebevědomí a klidu a to se projevuje i na vaší hře.
Lze nakotvit jakékoliv nastavení mysli, jaké si klient dovede představit. Vybrat to správné pro úspěch a nejen to, je také součástí koučování.
Sportovní koučink to je motivace, strategie, hlava, posun vpřed
Existuje mnoho koučovacích technik a postupů. Základem je koučovací dialog. Speciálně navržený systém rozhovoru založený na poznatcích neurovědy o fungování mozku. Umožňuje přepisovat neuronové dráhy.
Koučovací dialog posiluje motivaci, umožňuje hlubokou analýzu, nalézá přelomová řešení, odstraňuje vnitřní problémy a zajišťuje, že se ihned posouváte vpřed.
Zlepšení fyzičky, techniky, psychiky i herní inteligence
Díky koučovacímu dialogu a dalším technikám lze zajistit zlepšení v jakékoliv oblasti.
Technika „pozice vnímání“ vám umožní analyzovat hru svou, nebo ostatních, očima protihráče, spoluhráče, ale i očima nezávislého pozorovatele letícího v balónu nad hřištěm a stanovit tak lepší strategii.
Vizualizační techniky vám umožní odstranit všechny ruchy, která narušují vaši techniku. „Kruh dokonalosti“ vám pomůže proti nervozitě.
„Koučovací dialog“ odhalí brzdu, která vám brání nabrat fyzickou kondici a dodá motivaci do tréninku. „Kinestetická kotva“ dodá nabuzení a oddálí únavu v závěru zápasu.
Technik a možností, které spolu můžeme využít k posunu ve vaší kariéře, je mnoho.
Profesní koučování
Úspěch, rozvoj, vyřešení problémů a spokojenost.
Profesní koučování je pro všechny, kteří chtějí mít v práci úspěch a cítit se v ní dobře. Lze ho rozdělit na několik typických oblastí užití. Mentální hacky pro obchodní jednání a práci s kolegy nebo podřízenými. Hledání správného směru. Překonávání překážek. Hledání rovnováhy a spokojenosti. Podpora při náročných projektech. Podpora, rozvoj a maximalizace potenciálu. Výčet témat, se kterými profesní koučink pracuje tímto nekončí. Lze pracovat s jakýmkoliv tématem.
Příklad techniky: pozice vnímání
Díky této technice si budete moci prožít a zanalyzovat jakoukoliv situaci v kůži každého jejího účastníka. To umožňuje získat hluboké porozumění situaci a perspektivě ostatních. Na závěr v kůži nezávislého pozorovatele uvidíte řešení, která by vás jinak nenapadla.
Technika spočívá v uvedení koučováného do mírného tranzu v němž se asociuje postupně do všech účastníků. U každého účastníka poté pozoruje, jak situaci prožívá a jaký má záměr. Nakonec koučovaný zaujme roli nezávislého pozorovatele, což mu umožní neovlivněně popsat situaci a navrhnout doporučení, jak se situací naložit. Po skončení tranzu si koučovaný z doporučeních vybere to pravé. S tím se pak dále pracuje během koučovacího dialogu.
Pánem každé situace
Díky koučinku se stanete pány každé situace. Kouč dokáže vyvolat mírný tranz, v němž budete analyzovat situace do velké hloubky a pohledem všech zúčastněných včetně mouchy na stropě a získávat tak hluboké porozumění všem důležitým situacím a osobám. Své emoce a nastavení mysli budete moci měnit na zavolání dle potřeby díky kinestetickým kotvám.
Překonání překážek
Pro každou situaci, kterou jste nyní nemohli zvládnout, najdete vítěznou strategii. Za vším, co se nám nedaří stojí skrytá vnitřní příčina, kterou koučování pomáhá odhalit a překonat.
Maximalizace potenciálu
S koučem pro vás již nebude existovat nic, co by vám nešlo. Na každý problém najdete recept. Každou svou slabinu dokážete obejít díky tomu, co umíte. Díky tomu se budete rychle zlepšovat a růst.
Koučink pro studenty
(zdarma)
Pomůže se stresem a zkouškami, hledáním spokojenosti, budoucnosti i práce.
Studentský život je plný výzev. Studium může být náročné, ne vždy zábavné, často plné stresu. Ti šťastnější mají jasno v tom, co chtějí dělat, ale cesta za vysněným cílem je plná překážek. Jiní se naopak cítí ztracení, hledají sami sebe i svou budoucnost.
Koučink nabízí oporu pro všechny. Ambiciózním pomáhám realizovat jejich plán a využít naplno silné stránky. Ztraceným najít směr. Klopýtajícím překonat problémy a dotáhnout vše do konce. Všem pomáhá vypořádat se stresem.
Témat, se kterými vám kouč pomůže je mnoho. Stejně tak i technik, která se při koučinku studentů využívají. Jako ochutnávku si můžete přečíst o technice zvané neurologické úrovně (neuroschodiště).
Příklad techniky: neuroschodiště dodává motivaci
Potřebujete-li motivaci, nebo ujištění, že to, co chcete, opravdu chcete.
Obrovským zdrojem motivace a energie je naše nevědomí. Naše ve stínech skryté myšlenky. Neuroschodiště je technika, která vám umožní se k těmto zdrojům motivace a energie prokopat. Je-li to, co chcete, opravdu v souladu s tím, co chcete.
Lidé si ale často kladou za cíl věci, které v jádru nechtějí. To vytváří nesoulad mezi vědomými a nevědomými myšlenkami a způsobuje nízkou motivaci a vyčerpává. Pak se stává, že vám ke splnění vašeho cíle chybí drive a ztratíte energii uprostřed cesty.
Neurologické úrovně odhalují, zdali jsou vaše vědomé a skryté myšlenky v souladu a pomáhá z nevědomí čerpat motivaci a energii. Odhalí-li nesoulad, pak vám v kombinaci s dalšími technikami pomůže najít správnou cestu.
Během techniky provádí kouč koučovaného v módu “cíl je splněn” po schodišti otázek ke zdroji motivace do nevědomí. Otázek je 6. Týkají se “prostředí”, “chování”, “schopností”, “hodnot”, “identity” a “poslání”. Každá otázka je krok hlouběji. S každou otázkou je koučovaný soustředěnější, zároveň uvolněnější a více pohroužený do sebe. I styl odpovědí se mění. Začínají být obrazové, symbolické. Koučovaný se dostává do nevědomých myšlenek. Po 6 otázce se pořadí otáčí. Kouč pokládá stejné otázky, v opačném sledu. Odpovědi jsou zpravidla zcela odlišné od původních. Na konci techniky se koučovaní obvykle cítí velice dobře, posíleně a odpočatě. Koučovaný díky technice vynese poznatky ze svých nevědomých myšlenek do vědomí, kde s nimi může lépe pracovat a využívat je. Dalším výstupem techniky je symbol, který reprezentuje cíl. Funguje jako spojka s nevědomím a umožnuje čerpat energii a soustředění. Se symbolem se dále pracuje pomocí dalších technik tak, aby posiloval koučovaného v běžném dění. Z průběhu techniky lze také vyvodit, zda-li je stanovený cíl pro koučovaného ten pravý.
Široké využití
Existuje mnoho koučovacích technik a postupů. Základem je koučovací dialog. Speciálně navržený systém rozhovoru založený na poznatcích neurovědy o fungování mozku. Umožňuje přepisovat neuronové dráhy.
Koučovací dialog posiluje motivaci, objevuje skryté překážky, odstraňuje vnitřní problémy, nalézá nové možnosti a učí využívat silné stránky na maximum.
Zvládání školy a zkoušek
Představte si, jaké by to bylo jít na zkoušku, nebo dokonce na státnice a mít v rukávu triky z koučinku. Mohli byste na zavolání zkrotit své emoce a zachovat ledový klid i pod největším tlakem. Šli byste na zkoušku maximálně připravení, protože jste si s koučem nastavili ideální učební plán a mentální pomůcky k tomu, jak se nabudit, kdybyste začali zahálet.
Hledání směru a motivace
Občas člověk přemýšlí, jestli má škola vůbec smysl a těžko hledá energii na to splnit všechny povinnosti. Nehledě na to, že spousta ještě ani na konci školy neví, co chce dělat pak. Každou chvíli vás baví něco jiného, jen abyste zjistili, že to není ono. I s tím se dá v koučinku pracovat. Najít si životní směr nebo zdroj motivace je obrovská životní výhra.
Maximalizace potenciálu
Jsou ale i tací, kteří mají o svém snu jasno. Myslí-li to s ní, opravdu vážně, pak jim kouč pomůže objevit a naplno využít své silné stránky, vytvořit perfektní plán a nalézt řešení menších i velkých problémů. Při pravidelné spolupráci tak zajistíte, že skutečně objevíte a naplníte veškerý potenciál, který ve vás vězí.